Kurtki puchowe są uważane za najwygodniejsze i najcieplejsze. Jak wybrać męską kurtkę i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ciepła kurtka puchowa męska – główne cechy

Kurtka puchowa to element odzieży wierzchniej z wypełnieniem z puchu syntetycznego lub naturalnego. Początkowo za kurtki puchowe uważano tylko te, które zawierały puch i pierze, ale wraz z rozwojem technologii pojawiły się syntetyczne analogi, co oznaczało poszerzenie asortymentu kurtek puchowych. Ciepła kurtka puchowa męska wyróżnia się przede wszystkim wypełnieniem.

Wypełnienie kurtki puchowej i materiał, z którego jest wykonana, są bezpośrednio związane z tym, na ile będzie ci w niej ciepło, a także z pielęgnacją produktu. Producenci umieszczają wszystkie informacje dotyczące pielęgnacji na etykiecie znajdującej się wewnątrz produktu – znajdują się tam informacje dotyczące prania, prasowania, wybielania i suszenia. Wybierając kurtkę puchową, koniecznie spójrz na etykietę.

Wszystkie wypełniacze dzielą się na naturalne i syntetyczne, ale w obrębie każdego rodzaju istnieje również wewnętrzna klasyfikacja. Naturalnymi wypełniaczami są puch i pióra ptactwa wodnego. Dzięki specjalnej strukturze ptasich piór dobrze zatrzymują ciepło, a także mają długą żywotność. Najczęściej ciepła kurtka puchowa męska ma wypełniacz z piór:

  • Kaczki.
  • Gęsi.
  • Łabędzia.

Najdroższy, a co za tym idzie najcieplejszy i najwyższej jakości, jest puch gęsi. W zależności od gęstości wypełnienia i zawartości puchu w produkcie może on zapewnić ci ciepło do -60°C.

Lekka kurtka puchowa męska z kapturem – ze sztucznym wypełnieniem

Oprócz puchu i pierza kurtkę puchową można wypełnić wełną - wielbłądzią lub owczą, jednak takie produkty są ciężkie i mogą również powodować reakcje alergiczne. Dlatego lekka kurtka puchowa męska z kapturem wypełniona jest sztucznymi materiałami. Najpopularniejsze wypełniacze syntetyczne to:

  • Sintepon to przestarzały rodzaj wypełniacza, który ma już wiele analogów, ale nadal jest stosowany w odzieży wierzchniej. Główną zaletą syntetycznego winterizera jest to, że jest tańszy niż wszystkie inne materiały izolacyjne. Wad jest o wiele więcej - słabo zatrzymuje ciepło, pochłania zapachy, a także zbija się w grudki. W przypadku męskiej zimowej kurtki puchowej – z trudem wytrzymuje temperatury -10-15°C.
  • Isosoft to nowoczesny analog syntetycznego winterizera. Isosoft nie zbryla się nawet po praniu w pralce, a przy gęstości 200-300 gramów na m² wytrzymuje temperaturę do -30°C.
  • Thinsulate to rodzaj sztucznego puchu wykonanego z politereftalanu etylenu. Splecione ze sobą włókna tworzą przestrzeń powietrzną, w której zatrzymuje się ciepło. Dodatkowo wypełniacz przepuszcza powietrze, dzięki czemu nie powoduje pocenia. Taka lekka kurtka puchowa męska z kapturem jest optymalnym rozwiązaniem.
  • Puch syntetyczny - to ulepszony rodzaj syntetycznej wyściółki, podobny w swoich właściwościach do holofibry. Jest oddychający, niewiele waży i nie mechaci się podczas prania. W zależności od gęstości upakowania nadaje się do temperatur od -5 do -30°C;

Zimowa kurtka męska puchowa

Kurtka zimowa męska puchowa długa – materiał wierzchni

Około 90% męskich kurtek puchowych dostępnych na rynku ma nylonową powierzchnię. Wynika to z praktyczności materiału - jest łatwy w czyszczeniu i nie wchłania wilgoci, dzięki czemu idealnie nadaje się na mokrą zimową pogodę. Kurtka zimowa męska puchowa długa bawełniana, wełniana i skórzana jest znacznie mniej powszechna - są trudne w pielęgnacji, mają niską odporność na zużycie i są podatne na zniszczenie. Popularne są również kurtki puchowe z membraną. Membrana w rzeczywistości jest to po prostu folia, którą można nałożyć zarówno na nylonową kurtkę, jak i na zewnętrzną warstwę poliestru. Kurtka zimowa męska puchowa długa z membraną odprowadza wilgoć powstającą wewnątrz kurtki puchowej na zewnątrz. Na co dzień membranowe kurtki puchowe nie są szczególnie przydatne. Najczęściej wybierają je sportowcy, miłośnicy wspinaczki górskiej czy zimowych wędrówek, a także osoby wykonujące pracę fizyczną w niskich temperaturach.

Kurtki męskie z puchu gęsiego – zalety

Do wypełniania kurtek puchowych rzadko stosuje się czysty puch, częściej jest on „rozcieńczany” pierzem. Pióro pochodzi od tych samych ptaków, ale kosztuje mniej, co oczywiście wpływa na koszt produktu i jego cenę. Dodatkowo pióro dodaje kurtkom objętości. Pochodzenie puchu odgrywa nieistotną rolę i na ogół niewielu producentów podaje, jakich piór zwierzęcych użyli do produkcji. Wybierając kurtki męskie z puchu gęsiego, należy zwrócić uwagę na coś innego - zawartość procentową puchu i pierza.

Optymalny stosunek puchu to 80% i 20%, gdzie jest większa liczba puchu, lub 90% i 10% - pióra stanowią tylko 10 procent. Takie kurtki męskie z puchu gęsiego są uważane za najlepsze. Jeśli na etykiecie produktu nie wskazano proporcji procentowej lub rozkład procentowy jest inny - 70 do 30, 50 do 50, to zakup takiej kurtki może być uzasadniony jedynie niską ceną.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać