Popularna zasada ubierania się na cebulkę to najprostszy i najefektowniejszy sposób, aby zapewnić sobie komfort termiczny w chłodne dni.

Czym jest ubieranie warstwowe?

Ubieranie warstwowe to zasada, gdzie stosuje się trzy autonomiczne warstwy, z których każda pełni swoje własne funkcje:

  • Pierwsza - podstawowa (bielizna termiczna) - reguluje wilgotność ciała.
  • Druga - warstwa środkowa (bluzy, spodnie, cienkie kurtki puchowe, kamizelki, swetry, pulowery) - zapewnia izolację i ciepło.
  • Trzecia - wierzch (kurtki, garnitury, spodnie) - chroni przed opadami atmosferycznymi (deszcz, grad, śnieg, zimna mgła) i wiatrem.

Ubieranie warstwowe zapewnia niezbędną ochronę, ciepło i komfort. Ubrany w ten sposób możesz wędrować, łowić ryby, uprawiać sport, spędzać rodzinne wakacje na łonie natury lub organizować zajęcia na świeżym powietrzu dla przyjaciół. Prostota i wygoda polega na tym, że warstwy odzieży można łatwo zmieniać w zależności od stopnia obciążenia i zmian pogody. Najważniejsza jest warstwa podstawowa, czyli bielizna.

Przede wszystkim bielizna termiczna powinna być hydrofobowa. Nie jest tajemnicą, że podczas aktywności każdy z nas intensywnie się poci. Zadaniem bielizny jest usuwanie wilgoci ze skóry, zapobieganie hipotermii w okresie zimowym, a w okresie letnim utrzymanie chłodu. W produkcji bielizny termicznej można stosować zarówno tkaniny syntetyczne (Polartec® Power Stretch Pro®, Pontetorto®, FielSensor®) jak i naturalne (wełna, bawełna, czasem jedwab). Bawełna ma wiele zalet, ale pochłania wilgoć, co jest zupełnie niepotrzebne, gdy na wierzchu znajduje się kilka dodatkowych warstw odzieży.

Bielizna termiczna z wełny merynosów (rasa owiec hodowana w Australii i Nowej Zelandii) to zupełnie inna sprawa. Wełna ta składa się z miękkich włókien, a jej dobroczynne właściwości są już legendarne: pobudza krążenie krwi, działa antyseptycznie i zwalcza zmęczenie.

Ubranie na cebulkę – warstwa środkowa

Warstwa środkowa ma za zadanie izolować. Gdy na zewnątrz robi się zimno, niezbędna jest dodatkowa ochrona w postaci kurtki, spodni, kamizelki. Bardzo ważne jest, aby materiał produktów zatrzymywał ciepło ludzkiego ciała, a jednocześnie zapewniał niezbędną wentylację. Ubranie na cebulkę powinno być wykonane z naturalnych materiałów. Najczęściej używany jest puch. Jest doskonałym izolatorem.

Charakterystyczne właściwości tego materiału to lekkość, wysoki stopień kompresji, zdolność przywracania objętości oraz doskonałe właściwości termoizolacyjne. W produkcji wykorzystuje się naturalny puch gęsi, łabędzi, kaczek i nurek. Ubranie na cebulkę może być wykonane też z materiałów syntetycznych. Shelter® to izolacja wybierana przez osoby ceniące komfort. Jest hydrofobowy, nie przepuszcza ani nie wchłania wilgoci, jest lekki, doskonale chroni przed zimnem, posiada specjalny system wymiany ciepła, nie kurczy się po praniu, szybko schnie i nie krępuje ruchów podczas noszenia. Shelter to jedna z idealnych opcji do zastosowania w produkcji odzieży outdoorowej i zimowej.

Ubranie na cebulkę dla dziecka

Ubranie na cebulkę dziecko – na co zwrócić uwagę?

Warunki pogodowe determinują wybór odzieży dla dziecka. Na tej podstawie różnią się również opcje warstwy ochronnej. W przypadku dziecka celem takiej odzieży jest ochrona przed opadami atmosferycznymi i przeszywającym wiatrem, co gwarantuje tylko ubranie na cebulkę. Dziecko powinno być ubrane lekko i praktycznie. Jeśli kurtka lub wiatrówka utrudniają mu ruchy, to nie wpłynie to najlepiej na jego nastrój i samopoczucie.

Wybierając odzież wierzchnią, najważniejsze jest, aby zdecydować, w jakich warunkach będzie ona noszona. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów komponując ubranie na cebulkę. Dziecko powinno mieć ubrania, które

  • Nie przepuszczają wody i wiatru do środka.
  • Pot nie może gromadzić się w środku.
  • Powinna być wygodna i nie ograniczać ruchu.

Ubiór na cebulkę w góry – na co zwrócić uwagę?

Ubrania w góry powinny być wygodne i zapewniać ciepło. Klasycznym materiałem jest tu Polartec®Classic. Materiał jest uniwersalny do produkcji wyrobów damskich, męskich i dziecięcych i ma konkurencyjne właściwości: łatwo się pierze, szybko schnie, nie gniecie się, jest wygodny, praktyczny, nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz, ale ją odprowadza. Ubiór na cebulkę w góry może być:

  • Lekki - odpowiedni do biegania, jazdy na nartach lub jazdy na rowerze w łagodnym klimacie.
  • Medium - będzie wygodny w umiarkowanym klimacie przy równie umiarkowanej aktywności.
  • Odzież ekspedycyjna wybierana jest w zimnych porach roku, kiedy rodzaj aktywności wiąże się z niewielką mobilnością.

Istnieją też ulepszone odmiany tkanin, które łączą właściwości polaru i ochrony przed wiatrem. Doskonałym przykładem jest Polartec® Wind Pro lub Polartec® Windblock. Charakteryzują się specjalną konstrukcją wiatrochronną. Taki ubiór na cebulkę w góry pozwala wyjść na zewnątrz nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać