Obuwie zimowe należy dobrać pod kątem ich funkcjonalności, odporności na uszkodzenia i zimno oraz wygody.

Z jakiego materiału wybierać buty zimowe męskie ocieplane?

Buty powinny być wodoodporne, ale jednocześnie przepuszczać powietrze, aby stopy naturalnie oddychały. Zwykle skórę lub tkaninę pokrywa się specjalnym impregnatem usuwającym wilgoć, która odpycha śnieg i lód oraz inne zanieczyszczenia. Chcąc wiedzieć, jak wybrać buty zimowe męskie ocieplane, trzeba wziąć pod uwagę, że tradycyjnie w większości wykonane są ze skóry naturalnej, nubuku, zamszu. Sztuczna skóra zużywa się szybciej, pęka pod wpływem gwałtownych zmian temperatury. Jeśli planujesz podróżować głównie samochodem, wybierz buty zimowe męskie ocieplane z membraną Gore-Tex. Nie nagrzewają się, nawet jeśli spędzasz dużo czasu w pomieszczeniu. Nadmiar wilgoci zostanie natomiast odprowadzony na zewnątrz przez porowatą tkaninę.

Kiedy potrzebne ci są buty odpowiednie do uprawiania turystyki pieszej, doskonałym rozwiązaniem są buty kombinowane, które łączą w sobie lekkie, oddychające i wodoodporne materiały. Do ich produkcji stosuje się impregnację DWR. Tworzy dodatkową barierę, która zapobiega przyklejaniu się śniegu i zamoczeniu tkaniny.

Trzewiki męskie zimowe ocieplane - jak wybrać wysokiej jakości buty

Wybierając buty, zwróć uwagę, czy obciążenie stopy jest rozłożone równomiernie. W wygodnych modelach nie powinno się wyczuwać podłoża. Dobre trzewiki męskie zimowe ocieplane mają następujące właściwości:

  • Wkładka jest wyjmowana, wewnętrzna.
  • Cholewka jest przyszyta do podeszwy, a nie tylko klejona.
  • Nie ma wystających nitek ani śladów kleju.
  • Trzewiki męskie zimowe ocieplane wyginają się u nasady palców, dzięki czemu podczas chodzenia stopa przyjmuje naturalną pozycję.
  • Aby ustalić, które buty lepiej wybrać na zimę, pamiętaj, że pięta nie powinna być luźna.

Trzewiki męskie

Trzewiki męskie skórzane zimowe – jakie ocieplenie jest najlepsze?

Ciepłe buty obszyte są najczęściej od wewnątrz futerkiem - sztucznym lub naturalnym. Ponieważ powietrze zatrzymuje się między ich włóknami, materiał ten ma wysokie właściwości, jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła. Warstwa izolacji nie powinna być gruba, w przeciwnym razie będzie przeszkadzać w chodzeniu. W sklepach dostępne są też trzewiki męskie skórzane zimowe z neoprenową wyściółką, która doskonale zatrzymuje ciepło i nie przepuszcza wody. Jedynym minusem jest to, że neopren odprowadza wilgoć gorzej niż membrana.

Osoby prowadzące aktywny tryb życia powinny zwrócić uwagę na buty z ociepleniem PrimaLoft Silver. Ten substytut puchu jest lżejszy od futra i dość cienki. Często można też spotkać kozaki wykonane z dwustronnego materiału – sherpa. Jedna strona przypomina sztuczne futro, druga to zamsz. Modele wykonane w tej technologii nadają się do noszenia nawet przy bardzo niskich temperaturach.

Trzewiki męskie skórzane zimowe powinny mieć antypoślizgową podeszwę. Kolejną charakterystyczną cechą dobrej podeszwy jest użycie specjalnych gatunków gumy, które nie ulegają zamarznięciu. W przeciwnym razie ta może pęknąć. Grubość podeszwy butów zimowych winna wynosić co najmniej jeden centymetr.

Trzewiki męskie wysokie – jak dobrać ich rozmiar

Noszenie zbyt obcisłych modeli jest szkodliwe dla stóp i twojego kręgosłupa. Wybierając trzewiki męskie wysokie, dobierz buty o jeden rozmiar większe, aby móc założyć grube skarpety. But powinien mieć margines swobody dopasowania.

Aby zrozumieć, jak wybrać rozmiar butów zimowych, należy wziąć pod uwagę zarówno długość, jak i pełnię kostki. Warto pamiętać, że u niektórych osób prawa i lewa stopa różnią się o kilka centymetrów. Odpowiednia para powinna mieć rozmiar dopasowany do większej stopy. Pamiętaj, że w dużych modelach pięta przesuwa się od tyłu do przodu. Ciasne buty będą się rozciągać od stałych obciążeń dynamicznych, ale wówczas szwy staną się mniej trwałe, a wilgoć z topniejącego śniegu zacznie przenikać do środka. Ponadto w zbyt małych butach gorszy jest dopływ krwi do stóp.

Jeśli kupujesz buty w sklepie internetowym, to aby prawidłowo określić, jaki rozmiar powinny mieć twoje trzewiki męskie wysokie, stosuj się do następujących instrukcji:

  • Zakładamy cienką skarpetkę, stajemy na kartce papieru, a następnie okrążamy stopę długopisem, ołówkiem. Kontur nie powinien być szerszy niż stopa.
  • Za pomocą taśmy centymetrowej mierzymy długość narysowanego śladu. Pomiar rozpoczyna się od najwyższego punktu, zwykle kciuka, drugiego palca. Pomiar kończy się na krawędzi pięty. W ten sposób uzyskujemy długość.
  • Następnie należy sprawdzić wynik z danymi w tabeli rozmiarów. W niektórych przypadkach rozmiary te mogą się nieznacznie różnić. Wskaźniki dla kobiet i mężczyzn są zwykle prezentowane w różnych tabelach.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać