Jeansy są jednym z najpopularniejszych rodzajów spodni, które stały się podstawowym elementem codziennej garderoby. Jednak, podczas gdy wszystkie jeansy są denimowe, nie wszystkie denimowe są jeansowe, a te dwa podstawowe elementy mody są często mylone ze sobą.
Jaka jest różnica między jeansami i denimem – wyjaśniamy!
Nie każdy użytkownik tego typu spodni wie, jaka jest różnica między jeansami i denimem. Denim może być używany do produkcji wielu ubrań i akcesoriów, w tym kurtek, koszul, sukienek, spódnic i toreb. Sam denim to złożony produkt, a proces jego wytwarzania składa się z wielu etapów, co wiąże się z jego wysoką ceną.
Zatem jaka jest różnica między jeansami i denimem. Dżinsy to rodzaj odzieży, która zazwyczaj wykonana jest z tkaniny denimowej. Charakteryzują się podwójnymi szwami i nitami na szwach. Denim to tkanina. Jest wykonana z mocnej bawełny w splocie skośnym i farbowana indygo. Cechą charakterystyczną denimu jest to, że niebieskie nici są na zewnątrz, a naturalne nici są wewnątrz.
Denim jest wykonany z bawełny. Bawełna jest mocna (i dlatego nadaje się jako odzież robocza), a także bardzo dobrze nadaje się do barwienia. Coraz częściej do jeansów dodaje się stretch, który sprawia, że tkanina jest rozciągliwa. Mieszanki z 1 procentem elastomeru są lekko elastyczne. W jeansach zwykle stosuje się nie więcej niż 5 procent elastomeru. Tkanina, która rozciąga się zarówno wzdłużnie, jak i wszerz, nazywana jest bi-stretch.
Czy denim jest rozciągliwy i jakie ma zalety?
Obecnie trzeba się bardzo namęczyć, żeby znaleźć parę dżinsów, które nie są wykonane z elastycznego denimu. Stało się to standardem, a większość domów mody — Levi’s, Wrangler — dostosowuje swoją działalność do potrzeb klientów, jeśli chodzi o wygodę. To czy denim jest rozciągliwy, zależy od jego składu.
Podstawowy denim elastyczny to połączenie bawełny i procentowej zawartości elastanu, spandexu lub Lycry. Wszystkie te materiały syntetyczne są synonimami, zasadniczo tym samym materiałem o różnych nazwach. Różnica w dotyku między denimem elastycznym i nieelastycznym jest oczywista. Nawet jeden procent rozciągliwości sprawi, że para dżinsów będzie o wiele bardziej elastyczna niż para wykonana w 100% z bawełny.
Czy to, czy denim jest rozciągliwy, ma swoje zalety? Zasada dotycząca elastycznego denimu jest taka, że 2 procent rozciągliwości, przy co najmniej 98 procentach bawełny, sprawi, że para będzie wystarczająco elastyczna. Jednak gdy przekroczysz 2 procent rozciągliwości, istnieje ryzyko nadmiernego rozciągnięcia, co spowoduje, że dżinsy będą się wywijać na kolanach, zwisać w talii i opadać w pośladkach.
Jak wybrać denim spodnie damskie?
Więcej rozciągliwości oznacza mniejszą wytrzymałość. Włókna w elastanie, spandexie i lycrze mogą rozkładać się szybciej niż bawełna — zwłaszcza jeśli często suszysz dżinsy, co może powodować nadmierne rozciąganie się dżinsu. Dlatego też niektóre denim spodnie damskie elastyczne zawierają również pewien procent poliestru. Ponieważ poliester jest tani w produkcji, często uważa się go za dowód na to, że marka poświęca jakość dla zysku. Jednak po zmieszaniu z dżinsem elastycznym może zapewnić niezbędną stabilność, jaką ma pierwotnie denim. Spodnie damskie zazwyczaj mają niewielki procent tego materiału. Zwykle jest to 94 procent bawełny, 5 procent poliestru i jeden procent elastanu. Liczby mogą się różnić o jeden lub dwa punkty procentowe.
Czym jeszcze wyróżnia się denim spodnie męskie?
Co jeszcze wyróżnia denim? Spodnie męskie są tkane przy użyciu splotu skośnego. Tkaniny (odzieżowe) są zazwyczaj dziane lub tkane. Splot skośny jest jednym ze sposobów tkania. (Inne sposoby tkania to np. splot płócienny i splot satynowy). W splocie skośnym osnowa i wątek krzyżują się co najmniej jeden w górę, dwa w dół lub odwrotnie. Splot skośny można rozpoznać po liniach skośnych w tkaninie.
Różne grubości to kolejna cecha, jaką ma denim. Spodnie męskie mogą być wykonane z jasnego denimu, który jest lżejszy i grubego. Jest sztywniejszy, nadaje się do obróbki maszynowej i dlatego często jest używany do produkcji spodni.
W oryginalnym denimie nici osnowy są farbowane, a nici wątku pozostają niefarbowane (lub naturalne). Do barwienia używa się indygo, rośliny - która daje piękny niebieski kolor. Indygo to barwnik, którego szczególną właściwością jest to, że nie wsiąka we włókna, ale „przykleja się” do nich. Kiedy przędza jest farbowana, barwnik przykleja się do przędzy, dzięki czemu rdzeń pozostaje lekko naturalny. Tarcie podczas noszenia i prania ściera barwnik, a dżinsy odbarwiają się lub blakną w niektórych miejscach.
Warto przeczytać
- 23 listopada 2024
Sweter to niemal uniwersalny element garderoby. Zmieści się pod każdą kurtką, uzupełni stylizacje, ociepli i ozdobi. Dowiedzmy się, jakie swetry są modne w tym sezonie...
Czytaj dalej- 14 listopada 2024
Tweed to ciepła i szorstka tkanina wykonana z barwionej przędzy wełnianej, charakteryzująca się wyraźną fakturą i włosiem. Tweed nigdy nie jest naprawdę...
Czytaj dalej