Kiedy dni stają się coraz krótsze, temperatury w nocy spadają do zera, to znak, że czas pomyśleć o zakupie pary butów zimowych dla dziecka. Warto poświęcić nieco czasu na ich staranny wybór. Zapewni to niezbędny komfort dziecku.
Buty dziecięce zimowe – jak dobrać odpowiedni rozmiar?
Dopuszczalne przemieszczenie stopy i margines wzrostu to 15 mm. Taka przestrzeń wystarczy, aby stworzyć szczelinę powietrzną między nogą a krawędzią buta, dzięki której stopy nie będą marznąć. Buty dziecięce zimowe należy wybierać zgodnie z rozmiarem stopy dziecka. Nie zaleca się wyboru butów o większym rozmiarze. Znajdujące się wewnątrz podbicie łuku przesunie się względem prawidłowego ułożenia stopy, co prowadzi do nieprawidłowego procesu kształtowania się stopy dziecka.
Buty dziecięce zimowe należy przymierzać, stosując się do następujących wskazówek:
- Aby dobrać właściwy rozmiar, wystarczy położyć stopę dziecka na wyjętej wkładce.
- Optymalny margines to szerokość jednego palca.
- Jeśli wkładka nie jest wyjmowana, możesz włożyć buty i włożyć palec między nogę a tył butów.
Buty zimowe dla dzieci - materiał produkcyjny
Do produkcji butów zimowych dla dzieci używa się następujących materiałów:
- Tekstylia i skóra naturalna. Materiały te doskonale przepuszczają powietrze, jednocześnie dobrze akumulując ciepło. Skórzane buty zimowe dla dzieci z łatwością przybierają formę stopy. Tekstylia są dodatkowo impregnowane środkami hydrofobowymi.
- Sztuczna skóra. Nowoczesny, wysokiej jakości skaj nie pęka na mrozie, doskonale zatrzymuje ciepło, ale jest mniej elastyczny niż jego naturalny odpowiednik.
- Nubuk. Piękny i szlachetny materiał. Buty zimowe dla dzieci z naturalnego nubuku pozwalają oddychać stopie. Z syntetycznego są łatwe w pielęgnacji, bardziej odporne na zużycie i wilgoć.
- Membrana. Syntetyczny materiał, który nie przepuszcza wilgoci.
Jak wybrać zimowe buty dziecięce?
Podeszwa powinna być elastyczna i średnio miękka. Wybieraj zimowe buty dziecięce z podeszwę wykonaną z tworzywa termoplastycznego (TEP) lub polichlorku winylu (PVC). To one zapewniają przyczepność i zatrzymują ciepło. Podeszwa zewnętrzna z bieżnikiem zapewni dobrą przyczepność, a niewielki obcas pozwoli na prawidłowe, anatomiczne ułożenie stopy.
Zwróć uwagę na wkładkę. Idealnym wyborem jest futro z poduszką powietrzną. Może być przyczepione na stałe lub wymienne. W pierwszym przypadku wkładka nie będzie się ślizgać i powodować dyskomfortu dziecka, ale nie będzie można jej wyjąć i wyprać. W drugim przypadku można ją regularnie czyścić, ale przy zakupie ważne jest, aby krój gwarantował pewne dopasowanie do stopy.
Dla młodszych dzieci odpowiednie są zapięcia z możliwością regulacji - rzep lub sznurowanie, a dla starszych dzieci można kupić modele bez zapięcia. Zimowe buty dziecięce powinny być ocieplane. Stosuje się tutaj:
- Futro naturalne. Tworzy doskonałą izolację termiczną. Jest miękkie i wygodne.
- Futro syntetyczne. Nie tak miękkie, jak naturalny odpowiednik, ale szybko schnie, a modele z takim futrem są tańsze.
- Membrana (gortex, simpatex, ricotex). Nowoczesne materiały, które nie przepuszczają wilgoci i wody do wnętrza butów.
- Sztuczne materiały (syntetyczny winterizer, polar, tinsulate, holofiber). Trwałe, doskonale zatrzymują ciepło, ale jednocześnie tańsze niż futro naturalne.
Dziecięce buty zimowe – najpopularniejsze modele
Śniegowce, buty termiczne, idealnie sprawdzą się dla dzieci, które często chodzą po śniegu lub mokrych powierzchniach. Wełna owcza, która wypełnia wnętrze butów, ogrzeje nogi, a tekstylna powierzchnia zatrzyma wilgoć. W takich butach dziecku będzie ciepło, sucho i wygodnie, co jest bardzo ważne dla zdrowia dziecka.
Inne popularne dziecięce buty zimowe to modele z membraną. Taki but ma wiele zalet:
- Nie przemaka nawet w silnym błocie pośniegowym.
- Stopy się w nim nie pocą, gdyż membrana doskonale odprowadza wilgoć i pozwala nogom „oddychać”.
- Przeznaczony do użytku, nawet w temperaturach do -35 C.
- Lekki i wygodny do biegania i skakania.
Z kolei dziecięce buty zimowe anatomiczne są najzdrowsze dla dziecka. Noga jest ciasno umocowana, co zapobiega deformacji stopy. Takie buty ze skóry naturalnej pozwalają nogom „oddychać”, wytrzymuje mrozy do -20C i są łatwe w pielęgnacji. W modelach butów anatomicznie występuje twardy tył (pięta) oraz specjalna wkładka z miękkim podparciem podtrzymującym łuk stopy. Wybierając skórzane buty, zwróć uwagę na:
- Obecność twardego grzbietu.
- Miękkie podparcie łuku stopy.
- Naturalność izolacji, ponieważ w butach z naturalną wełną lub futrem dziecku będzie cieplej.
Warto przeczytać
- 12 lutego 2024
Trencz od lat jest jednym z podstawowych elementów garderoby damskiej. Jak odpowiednio dobrać trencz? I z czym go stylizować? Podpowiadamy! Trencz damski z kapturem do...
Czytaj dalej- 6 lutego 2024
Skórzane lub zamszowe botki to najpopularniejszy element garderoby męskiej. Botki męskie z klamrami w stylu casual Jak wybrać półbuty męskie na co dzień? Należy tu...
Czytaj dalej