Coraz więcej osób wybiera bieganie jako swoją główną aktywność fizyczną. Nie każdy jednak wie, jak ważna jest właściwie dobrana odzież do biegania.

Szorty do biegania – jak wybrać?

Spodenki do biegania to uniwersalny element garderoby. Można je wykorzystać nie tylko do treningu biegowego, ale również w innych dyscyplinach sportowych. Jednocześnie od ich jakości zależy nie tylko komfort, ale i nasze zdrowie. Dlatego wybierając spodenki do biegania, należy zwrócić uwagę na kilka punktów.

Szorty do biegania powinny być wygodne i praktycznie niewyczuwalne na ciele. Ich zadaniem jest zapewnienie biegaczowi swobody ruchu i umożliwienie mu pełnej koncentracji na bieganiu i technice. Osiąga się to dzięki specjalnemu krojowi tej odzieży, zastosowanym materiałom i płaskim szwom. Luźne spodenki często mają również wewnętrzną wkładkę, która zapewnia dodatkowe wsparcie. Aby nie popełnić błędu w wyborze, przymierzaj szorty do biegania, aktywnie się poruszając. Krawędź nogawki nie powinna się zaginać, a pasek nie powinien zsuwać się w dół. Gumka na spodenkach powinna przebiegać poniżej połowy brzucha, mniej więcej wzdłuż górnej krawędzi bioder.

Spodenki do biegania muszą być wykonane z materiału, który odprowadza wilgoć z ciała i szybko schnie. Dlatego spodenki wykonane z naturalnych tkanin raczej nie będą tu odpowiednie. Z jednej strony bieganie w mokrych ubraniach może grozić przeziębieniem. Z drugiej strony mokre spodenki mogą powodować poważne otarcia. Spodenki do biegania są wykonane z materiału syntetycznego, który odprowadza pot, szybko schnie i jest oddychający. Dodatkowo tkaniny, z których wykonane są spodenki, są niezwykle wytrzymałe: są odporne na działanie promieni słonecznych i częste pranie.

Buty do biegania po asfalcie - charakterystyka

Bieganie po asfalcie czy betonie nie jest komfortowe dla stóp i powoduje znaczne przeciążenia, które na dłuższą metę mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego buty do biegania po asfalcie mają następujące cechy:

 • Wysoka amortyzacja podeszwy.
 • Odporność na zużycie podeszwy.
 • Niska sztywność.

To właśnie w technologię lepszej amortyzacji najwięcej inwestują czołowi producenci butów do biegania. Trend ostatnich lat polega na tym, że przy zachowaniu tego samego poziomu amortyzacji buty stały się znacznie lżejsze i bardziej responsywne. Z reguły za amortyzację odpowiada kilka warstw pianki o różnej gęstości i elastyczności. Każda z nich amortyzuje wstrząsy etapami, amortyzuje lądowania i dodaje komfortu i płynności podczas biegu.

Technologia ASICS i ASICS Gel, na której bazie powstaje większość butów do biegania, to specjalny rodzaj silikonu, który tworzy skuteczny system amortyzujący. Materiał umieszczany jest w odpowiednich miejscach obciążeń: na palcach i pięcie buta.

Agresywny bieżnik i miękka guma na podeszwie zewnętrznej, tak ważne dla przyczepności na ziemi, mokrych skałach i korzeniach, szybko się zużywają w kontakcie z asfaltem. Dlatego buty do biegania po asfalcie w obszarze pięty i palców mają bardzo wytrzymałą gumę węglową, która odpowiada za większość obciążenia.

Koszulka do biegania

Jak powinna być koszulka do biegania na ramiączkach?

Koszulka do biegania powinna być odporna na uszkodzenia, wygodna i oddychająca. Dodatkowe czynniki to:

 • Komfort. To główna funkcja koszulki. Niepasująca odzież lub niepasujące materiały będą przeszkadzać podczas ruchu.
 • Materiały. Koszulka do biegania na ramiączkach powinna być wykonana z lekkich, elastycznych, specjalnych tkanin, które zapewnią odprowadzanie wilgoci i izolację termiczną.
 • Nowoczesne tkaniny syntetyczne są zaprojektowane specjalnie z myślą o dużym wysiłku fizycznym. Koszulka do biegania na ramiączkach z nich wykonana jest elastyczna, lekka, nie krępuje ruchów i ma zdolności do odparowywania potu. W chłodne dni ciepło jest zatrzymywane, w czasie upałów zapobiega przegrzaniu.

Okulary przeciwsłoneczne do biegania i ich znaczenie

Okulary przeciwsłoneczne do biegania pozwalają rozwiązać kilka problemów jednocześnie. Oto ich główne zalety:

 • Okulary przeciwsłoneczne do biegania pozwalają chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym i światłem słonecznym - zarówno bezpośrednim, jak i odbitym od wody, śniegu, szkła.
 • Chronić oczy przed wiatrem i deszczem.
 • Chronić przed kurzem i piaskiem.
 • Chronić oczy przed owadami, które latem mogą dostać się do oka.
 • Okulary przeciwsłoneczne do biegania z żółtymi soczewkami zwiększają kontrast obrazu i zmniejszają prawdopodobieństwo niezauważenia przeszkody.
 • Najczęściej okulary wykonane są z wytrzymałego i elastycznego tworzywa sztucznego - grylamidu. Materiał ten jest lekki i zachowuje swoje właściwości w niskich i wysokich temperaturach.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać