Zimą elegancja i szyk tracą nieco na znaczeniu, a ubiór ma za zadanie zapewnić nam maksimum komfortu i ciepła. Jak się ubrać odpowiednio zimową porą?

Dopasowanie ubioru do pogody – ubieraj się warstwami

Liczba warstw ubrań zależy od warunków na zewnątrz. Im większy mróz i dłuższy czas przebywania na zewnątrz, tym więcej warstw będzie potrzebnych. Przy temp. -30 potrzebujesz 3 warstw odzieży. Ale samo noszenie pary T-shirtów, spodni i kurtki pod spodem nie jest ubieraniem się warstwami. Dopasowanie ubioru do pogody wymaga odpowiedniego ułożenia odzieży

Pierwsza warstwa to bielizna termiczna. Utrzyma ciało w cieple, a pot zostanie przeniesiony na kolejną warstwę ubioru. Idealnym materiałem na bieliznę termiczną są syntetyki (np. poliester, polar, spandex). O ile 10 lat temu syntetyki rzeczywiście uważano za materiał drugorzędny i tani. Dziś zaawansowana technologicznie produkcja pozwala tworzyć godne próbki tego materiału, w którym poczujesz się komfortowo i który ma wiele zalet w porównaniu z bawełną. Jeśli chodzi o bieliznę termiczną, syntetyki pochłaniają, a następnie odprowadzają wilgoć z ciała do kolejnej warstwy, dzięki czemu twoja skóra pozostaje sucha i utrzymujesz odpowiednią temperaturę ciała.

Nie zalecamy używania bawełny. Pomimo swojej zdolności do pochłaniania wilgoci, nie przenosi jej na kolejną warstwę, jak robi to wysokiej jakości materiał syntetyczny. W rezultacie będzie ci zimno, a twoje ciało pozostanie mokre.

Dopasowanie ubioru do pogody wymaga zastosowania drugiej warstwy. To izolator termiczny. Może to być również bielizna termiczna, ale można też użyć zwykłych prostych ubrań, na przykład ciepłych majtek i kurtki. Najważniejsze jest tutaj zapewnienie izolacji termicznej i odparowania wilgoci. Oznacza to, że pierwsza warstwa usuwa wilgoć do drugiej, druga nie przepuszcza ciepła, ale dalej usuwa wilgoć. Zapewnia to materiał, który przepuszcza cząsteczki pary, ale zatrzymuje ciepło.

Istnieją różne opinie na temat tego, co należy uznać za „trzecią warstwę”. Jeśli na pierwszą warstwę (bielizna termiczna) założysz zwykłe spodnie i kurtkę, będą one uważane za drugą warstwę. Wtedy trzecia warstwa to tylko kurtka. Jeśli po pierwszej warstwie (bielizna termiczna) założysz drugą warstwę bielizny termicznej lub kalesony z kurtką, kurtka i spodnie będą uważane za trzecią warstwę. W każdym razie trzecia warstwa odzieży powinna chronić cię przed wpływami zewnętrznymi: wiatrem, śniegiem, deszczem itp. Specjalna membrana kurtek nie przepuszcza deszczu i śniegu, a jednocześnie odprowadza parę wodną, ponieważ cząsteczka pary jest mniejsza, niż cząsteczka kropli wody. W rezultacie wilgoć z ciała przechodzi przez wszystkie warstwy, w tym kurtkę, i zostaje odprowadzona.

Co ubrać na siebie i jak nie zmarznąć?

Jeśli zastanawiasz się jak nie zmarznąć, noś odpowiednie buty. Noga musi być wolna. Jeśli nie możesz poruszać palcami, szybko zmarzniesz, ponieważ krążenie krwi będzie zaburzone. Niektórzy eksperci zalecają noszenie butów o rozmiar większych i noszenie ciepłych wełnianych skarpet (ponownie nie zalecamy noszenia bawełnianych skarpet).

Wkładki odgrywają ważną rolę, jeśli zastanawiasz się jak nie zmarznąć. Idealnie dobrane pochłaniają wilgoć (dzięki czemu stopy pozostają suche), oddycha, chroni buty przed zużyciem od wewnątrz i nieprzyjemnym zapachem. Podczas silnych mrozów but musi być ocieplony, jeśli dużo się poruszasz i spędzasz dużo czasu na mrozie, to skóra jest uważana za jedną z najlepszych nowoczesnych izolacji. Jeśli większość czasu spędzasz w pomieszczeniach i musisz co kilka godzin przechodzić z punktu A do punktu B, bardziej opłaca się kupować buty zimowe bez ocieplenia. Po pierwsze są tańsze. Po drugie, twoje stopy nie będą się pocić, gdy jesteś w pomieszczeniu.

Jak ubierać się zimą

Jak ubierać się zimą – zadbaj o dodatki

Wiele osób przy rozważaniach jak ubierać się zimą, zapomina o szczegółach i akcesoriach. Aby chronić dłonie przed zimnem, używaj rękawiczek. Na przykład zalecamy zakup niedrogich rękawiczek polarowych lub praktycznych rękawic myśliwskich z palcami. Noś ciepłą czapkę, która zakrywa uszy. Bardzo ważne jest noszenie odpowiedniego nakrycia głowy, jeśli chodzi o to, jak ubierać się zimą. Noś dopasowane, ciepłe nakrycie głowy, które zakrywa uszy, takie jak czapka z nausznikami, odpowiednia na silne wiatry i mrozy. Jedną z niedrogich i bardziej praktycznych opcji jest dzianinowy kapelusz.

Co ubrać zimą, aby nie zmarznąć?

Jeśli czujesz, że zaczynasz się dużo pocić, zdejmij na chwilę czapkę, rękawiczki lub rozepnij kurtkę. Konieczne jest, aby ciało zaczęło oddawać ciepło na określonej powierzchni. Wtedy reszta ciała pozbędzie się nadmiaru energii i nie będziesz się pocić. Ważne jest nie tylko co ubrać zimą, ale też jak się zachowywać. Jeśli zaczniesz marznąć, po prostu zacznij się poruszać.

Wielu zaleca rozgrzewanie się alkoholem, ale to zły pomysł. Alkohol nie rozgrzewa, tylko tłumi uczucie zimna. W rezultacie może dojść do odmrożenia. Zastanawiając się w co ubrać zimą, weź też pod uwagę te rady:

  • Noś dwie pary skarpet na stopach.
  • Używaj butów z dodatkową wkładką.
  • Załóż kaptur.
  • Załóż rękawiczki pod rękawiczki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać