Jadąc w góry, pomyśl o tym jak się ubierzesz. Zima i góry są dość wymagające, a twoje ubrania powinny być odpowiednio dobrane do sytuacji i temperatury.
Jaki powinien być ubiór zimowy?
Odpowiednia bielizna i specjalne wełniane lub syntetyczne warstwy bazowe są niezbędne, gdy zamierzasz uprawiać sporty na świeżym powietrzu lub chodzić po górach przez cały dzień. Nowoczesne materiały łączą w sobie niezbędne cechy i być lekkie, ciepłe, elastyczne i podtrzymujące w odpowiednich miejscach, oddychające i szybko schnące.
Ubiór zimowy jest niepełny bez odpowiednich skarpet. Kup specjalne modele narciarskie: są ciepłe i gęste, ale nie grube. Ostrożnie podejdź do wyboru rękawiczek, ale zdecydowanie nie powinieneś na nich oszczędzać. Potrzebna będzie również czapka sportowa i szalik lub opaska na szyję. Ubiór zimowy często nabiera wilgoci. Dlatego weź zapasowe rzeczy: skarpetki, czapkę, rękawiczki.
Ubranie na cebulkę w góry - Im więcej warstw, tym lepiej
Pogoda w górach jest zmienna. Rano jest zimno, po południu ciepło, o zachodzie słońca może pojawić się wiatr. Może też padać śnieg i może być mokro. Dlatego ubranie na cebulkę w góry, jest rozwiązaniem najpraktyczniejszym.
Wygodniej jest nosić kilka cienkich warstw odzieży, takich jak podkoszulek, bielizna termiczna, polar i kurtka typu windstopper, niż jeden gorący kombinezon. Warstwy lepiej zatrzymują ciepło, więc kilka nawet bardzo lżejszych ubrań, może być cieplejsze niż jeden gruby sweter. I będziesz mógł zmieniać ubrania - na przykład zdjąć polar, gdy słońce zacznie mocniej świecić, i założyć go ponownie, gdy wiatr się wzmaga. Ubrania na cebulkę w góry dzielą się na trzy warstwy:
- Bielizna termiczna przylegająca bezpośrednio do ciała, przede wszystkim odprowadza wilgoć z powierzchni skóry i zatrzymuje ciepło. Rodzaj bielizny należy dobrać w zależności od intensywności planowanego wysiłku fizycznego. Ta, przeznaczona do aerobiku, zwykle składa się z włókien syntetycznych, które usuwają wilgoć z powierzchni skóry. Z kolei najcieplejsze są produkty z domieszką lub w całości wykonane z wełny.
- Warstwa pośrednia uzupełnia bieliznę termiczną. Jej głównym zadaniem jest zatrzymanie ciepła wytwarzanego przez organizm i zapewnienie izolacji od zimnego powietrza. W zależności od intensywności wysiłku i niskich temperatur można założyć bluzy i kurtki wykonane z materiałów syntetycznych, kurtki z warstwą syntetycznej „izolacji” oraz, wreszcie kurtki, w której gęsi puch zapewnia izolację termiczną. Często przy zwiększonym obciążeniu taka odzież pełni rolę warstwy zewnętrznej. Dlatego wiele produktów zapewnia również ochronę przed wiatrem i wilgocią.
- Warstwa zewnętrzna chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - śniegiem, deszczem i wiatrem. Kurtki techniczne wykonane z materiałów takich jak Gore-Tex czy HyVent zapewniają ochronę przed wilgocią.
Strój w góry damski – o co go uzupełnić?
W butach narciarskich można przejść kilka metrów od hotelu do samochodu lub bezpośrednio do wyciągu narciarskiego, ale nie nadają się do chodzenia po górach. Strój w góry damski musi być uzupełniony o zimowe, wygodne buty. Strój w góry damski to też niezbędne drobiazgi. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą krem przeciwsłoneczny i balsam do ust o wysokim SPF. Ostrożnie podejdź do wyboru okularów - „zwykłych” lub specjalnych: powinny być wygodne do jazdy zarówno w jasnym słońcu, jak i we mgle ze śniegiem.
Strój w góry męski - O czym jeszcze należy pamiętać?
Oczywiście dobór odpowiednich warstw odzieży to nie wszystko. Aby utrzymać temperaturę ciała na odpowiednim poziomie, warto również pamiętać o kilku zasadach, które dostosowujemy do panujących warunków, sytuacji i intensywności aktywności fizycznej.
- Główną zasadą i funkcją, jaką ma strój w góry męski, jest po prostu unikanie strat ciepła, bo zimą bardzo trudno ogrzać organizm. Dlatego, gdy zatrzymujemy się, aby odpocząć lub spędzić więcej czasu w jednym miejscu, trzeba założyć dodatkową warstwę odzieży, ciepłą czapkę i rękawiczki. Na wszelki wypadek zawsze powinieneś mieć cienką puchową kurtkę lub sweter.
- Chroń tzw. peryferie, czyli ręce, głowę i nogi. W plecaku powinna znajdować się para zapasowych, suchych i ciepłych rękawiczek. Jeśli podczas wędrówki osłaniamy głowę kapturem lub szalikiem, to na postoju warto założyć grubszą i suchą czapkę.
- Chroń się przed wiatrem, zwłaszcza po długiej wspinaczce, gdy twoje ubrania są mokre. Dlatego tak ważne jest, aby strój w góry męski szybko odprowadzał wodę i wysychał, a nie nasiąkał.
- Dobrze mieć w plecaku termos z ciepłym napojem, a także zapasy w postaci batoników. Chodzi o dostarczenie organizmowi węglowodanów, sama temperatura płynu nie jest tak istotna.
Warto przeczytać
- 12 lutego 2024
Trencz od lat jest jednym z podstawowych elementów garderoby damskiej. Jak odpowiednio dobrać trencz? I z czym go stylizować? Podpowiadamy! Trencz damski z kapturem do...
Czytaj dalej- 6 lutego 2024
Skórzane lub zamszowe botki to najpopularniejszy element garderoby męskiej. Botki męskie z klamrami w stylu casual Jak wybrać półbuty męskie na co dzień? Należy tu...
Czytaj dalej