Kupno płaszcza nie jest sprawą trudną, ale znalezienie modelu, który będzie nam służyć wiele lat i pasować do modnych stylizacji nie jest łatwym zadaniem. Dlatego podpowiemy wam, na co zwrócić uwagę przy wyborze wełnianego płaszcza.

Wełniany płaszcz z kapturem – na co zwrócić uwagę?

Zanim przejdziemy do konkretnych rodzajów płaszczy, przypomnijmy ogólne, uniwersalne wskazówki dotyczące wyboru tego typu odzieży. Zatem dobrej jakości wełniany płaszcz z kapturem spełniać powinien następujące kryteria:

  • Tkanina o dużej gęstości. Można to sprawdzić pod światło. Jeżeli tkanina nie jest podświetlona, to masz do czynienia z dobrej jakości płaszczem, a jeśli przebiją się przez niego promienie światła, należy zrezygnować z zakupu.
  • Odpowiednia grubość izolacji. Im gęstsza izolacja, tym cieplejszy będzie wełniany płaszcz z kapturem.
  • Jakość podszewki. Podszewka nie tylko pomaga zachować jednolity kształt sierści, ale także chroni przed ewentualnymi podrażnieniami skóry. Ogólnie rzecz biorąc, podszewka powinna być starannie wykończona, z równymi szwami i bez nitek.
  • Prawidłowe zagięcie rąbka i rękawów. Dobry płaszcz obszyty jest z rąbkiem podwiniętym na co najmniej 3 cm, a rękawy na 2 cm. Dotyczy to również kieszeni i dziurek na guziki.
  • Powierzchnia wełnianego płaszcza odpycha wodę, ale jednocześnie dobrze wchłania parę wodną. Wszystko to dzięki właściwościom naturalnego wosku z wełny – lanoliny. Ale oprócz swoich pozytywnych właściwości, to właśnie lanolina jest przyczyną pojawienia się specyficznego zapachu, po zamoczeniu wyrobów wełnianych.
  • Wełniany płaszcz stanowi idealną ochronę przed wiatrem. Jeśli przepuszcza zimne powietrze, oznacza to, że masz w rękach podróbkę niskiej jakości.

Zimowy płaszcz wełniany z kapturem – cechy jakości

Ustaliliśmy ogólne cechy, jakie powinien mieć zimowy płaszcz wełniany z kapturem. Przejdźmy teraz do cech wyboru w zależności od rodzaju tkaniny wełnianej. Obecnie wyróżnia się tkaniny wełniane i półwełniane, które wykorzystywane są do produkcji płaszczy. Tkanina z czystej wełny dopuszcza w swoim składzie nie więcej niż 10% domieszek innych włókien, które nadają jej szczególne cechy wyróżniające. W składzie tkanin z domieszką wełny zawartość czystej wełny może wynosić od 20 do 90%. Mogą łączyć dwa lub więcej składników syntetycznych, co pozwala zwiększyć odporność na zużycie i wytrzymałość tkaniny wełnianej. Zimowy płaszcza wełniany z kapturem może być wykonany z różnych rodzajów wełny.

Zimowy płaszcz wełniany z kapturem

Płaszcz wełniany z kapturem damski – kaszmir i wełna alpaki

Kaszmir to jeden z najlepszych materiałów, z jakich może być wykonany płaszcz wełniany z kapturem damski. Jakość płaszcza kaszmirowego jest bardzo łatwo ocenić: materiał jest miękki i delikatny w dotyku, nie drapie, dobrze się rozciąga, a jednocześnie zachowuje swój kształt i jest całkowicie bezpieczny dla alergików.

Alpaka to odmiana lamy. Strzyże się je tylko raz w roku, uzyskując nie więcej niż 3 kg wełny z danej sztuki. Dlatego płaszcz wełniany z kapturem damski z alpaki nie może być tani. Jeśli cena jest kusząco niska, najprawdopodobniej masz do czynienia z podróbką. Ponadto powinien to być model o idealnym kroju, lekki, wykonany z materiału o jednolitej i miękkiej strukturze.

Wełna wielbłąda uzyskiwana jest poprzez czesanie jego puszystego podszerstka. Tkanina z wełny wielbłądziej jest miękka, elastyczna, lekka i trwała. Nie jest barwiona, dlatego płaszcz będzie miał naturalny kolor. W takim płaszczu nigdy się nie pocisz, dzięki jego doskonałym właściwościom termoregulacyjnym. Jeśli podczas przymierzania w sklepie jest ci gorąco, najprawdopodobniej to podróbka.

Płaszcz wełniany damski zimowy z kapturem – inne materiały

Wełna lamy jest podobnie droga jak wełna z alpak. Wyroby z tego typu wełny są jednocześnie lekkie i przyjemnie miękkie. Ze względu na to, że wełna lamy jest włóknem białkowym, nie zawiera lanoliny. Oznacza to, że po zamoczeniu nie poczujesz typowego nieprzyjemnego zapachu wełny.

Płaszcz wełniany damski zimowy z kapturem z kóz angorskich jest bardzo ciepły i wygodny. Tkanina o długim włosiu jest lekka, błyszcząca i jedwabista. Jej naturalny kolor to biały, ale dopuszczalne są inne odcienie przy barwionych płaszczach.

O czym jeszcze pamiętać wybierając płaszcz wełniany damski zimowy z kapturem? Nie spiesz się. Aby wybrać idealny model, musisz przymierzyć dużą liczbę płaszczy. Ważne jest, aby model był nie tylko dopasowany rozmiarem, ale także dobrze układał się na sylwetce. Podczas przymierzania chodź, podnieś ręce, usiądź. Dokładnie oceń, jak dalece wygodnie się czujesz. Jaka jest jakość szwów, guzików, kieszeni. Jeśli szukasz modelu płaszcza damskiego z futerkiem, dowiedz się, czy można go odpiąć.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać