W zimnych porach roku, zimą, a także wczesną wiosną i późną jesienią dziecko nie może obejść się bez ciepłej czapki.

Jakie powinny być czapki dla dzieci na jesień?

Ochrona głowy dziecka przed zimnem, wiatrem, deszczem i śniegiem jest ważna z kilku powodów. Po pierwsze, podczas spacerów przy złej pogodzie, mogą pojawić się przeziębienia, nawet jeśli dziecka jest ciepło ubrane. Po drugie, ochrona uszu u młodszych dzieci nie jest wystarczająco rozwinięta. Te są bardzo podatne na infekcje i stany zapalne, które pod pewnymi względami są nawet gorsze niż katar. Zapalenie ucha środkowego to nie tylko wysoka gorączka i ból, ale także wiele potencjalnych powikłań, aż do przewlekłego ubytku słuchu. Dlatego należy zrobić wszystko, co możliwe, aby czapki dla dzieci na jesień były ciepłe, wygodne i przytulne.

Jednak kiedy jest zbyt ciepło, źle dobrana czapka prowadzi do przegrzania, głowa dziecka będzie się pocić - co oznacza, że ryzyko wszystkich opisanych powyżej problemów ze zdrowiem ponownie wzrasta. Dlatego nie istnieją uniwersalne czapki dla dzieci na jesień. O ile na mrozy potrzebna jest naprawdę ciepła czapka, to dziecko powinno posiadać też kilka lżejszych i cieńszych czapek, wybranych wyłącznie na określony rodzaj pogody.

Czapka jesienna dla chłopca – kryteria wyboru

Wybierając czapkę, zwróć uwagę na rozmiar: nie powinieneś wybierać czapki „z marginesem”, w przeciwnym razie będzie ona spadać z głowy, a wełna lub dzianina rozciągną się tylko w nieznacznym stopniu (tylko produkty syntetyczne pozwalają na odstęp 1-2 rozmiarów). Szorstkie widoczne szwy wewnętrzne w czapce dziecięcej są niedopuszczalne, mogą ocierać delikatną skórę głowy. Ta zasada jest aktualna, nawet jeśli to czapka jesienne dla chłopca w wieku kilku lat.

Jednocześnie czapka powinna być łatwa do zakładania i zdejmowania (wtedy dziecko samodzielnie może bez problemu się ubrać np. w przedszkolu). Oceń, czy czapka jesienna dla chłopca dobrze przylega do głowy, czy w okolicy policzków i szyi w okolicy węzłów chłonnych i z tyłu są jakieś szczeliny, aby upewnić się, że nie ma miejsc, w których zimne powietrze wniknie do środka.

Oczywiście lepiej kupić czapkę z samym dzieckiem. Dzięki temu uzyskasz dokładne dopasowanie, a dziecko będzie miało satysfakcje z dokonanego, samodzielnego wyboru. A jeśli nie jest to możliwe, pamiętaj, aby zmierzyć średnicę głowy dziecka w najszerszym miejscu - na podstawie tych danych wybiera się sam rozmiar nakrycia głowy.

Czapka jesienna dla dziewczynki

Czapka jesienna dla dziewczynki na okres przejściowy

Na co zwrócić uwagę kupując czapkę na okres przejściowy?

Ważny jest wiek dziecka. Czapka jesienna dla dziewczynki w wieku 2-4 lat powinna całkowicie zakrywać uszy i czoło do brwi. Dzieci w wieku 2-5 lat są zawsze bardzo aktywne, dużo biegają i bawią się na spacerach. W tym wieku pożądane jest, aby czapka była wiązana lub zapinana. Dla dziewczynki w starszym wieku przedszkolnym można kupić czapkę bez wiązania, jeśli kołnierz ubrania całkowicie zakrywa szyję.

Czapka jesienna dla dziewczynki powinna pasować do materiału i koloru odzieży. Zastanów się nad stylem kurtki: wiosenna czapka dla chłopca lub dziewczynki nie powinna przeszkadzać w zapinaniu kołnierza lub zakładaniu kaptura. Może to być jedna kurtka na wiosnę-jesień, ale kilka czapek pomoże ci za każdym razem ubrać dziecko w inny sposób. Wybierz dwa lub trzy modele na każdą pogodę, a nie będziesz musiał się martwić, jeśli czapka zmoknie w deszczu lub ubrudzi się na spacerze.

Czapki dziecięce powinny być wykonane z naturalnych materiałów, które nie podrażniają skóry dziecka, nie powodują alergii i tworzą odpowiedni mikroklimat: głowa dziecka nie powinna się pocić i przegrzewać.

Czapki jesienne dla niemowląt na każdy sezon

Gdy jest już/jeszcze nie ma mrozu, ale możliwe są przymrozki i zimne wiatry, lepiej wybrać czapki jesienne dla niemowląt z dzianiny. Jednocześnie nie tylko czysta wełna może pełnić tu rolę idealnego materiału, ale także rozcieńczana syntetycznym akrylem lub elastanem (zmiękczają tkaninę, lepiej zachowuje swój kształt po praniu), dżersej, sztruks. Często występuje tu lekka izolacja (jak syntetyczny winterizer) i podszewka (polar lub bawełna). Czapki jesienne dla niemowląt wczesną jesienią mogą być w postaci nauszników, czapek z wydłużonymi uszami.

Późną jesienią izolacja jest już bardzo ważna. Istotna jest też odporność na wiatr i deszcz oraz utrzymanie ciepła w warunkach zmian temperatury. Membrany z podszewką z tkaniny lub polaru doskonale sprawdzają się w tym okresie. Odpowiednio zatrzymują ciepło, wilgoć i pozwalają skórze oddychać. Należy pamiętać, że takie modele czapek (a są to zazwyczaj lekkie nauszniki, czapki z uszami, berety) posiadają regulację za pomocą tasiemek, zapięć i klamer.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać